herb
strona gl?wna
zalozyciele
charyzmat
o prowincji
medalik
do swietosci
dziela
p?jdz za mna
wydarzenia
galeria
archiwum
linki
kontakt

Wydarzenia

V ROCZNICA BEATYFIKACJI BŁ. S. MARTY WIECKIEJ


 Rocznicę tę obchodzono i w Polsce i na Ukrainie. Na głównych uroczystościach w Śniatyniu (24-25.05.2013 r.)  naszą Prowincję reprezentowały: S. Asystentka Elżbieta KOWALEWSKA, S. Radna Agnieszka SZEREWICZ i S. Anna MATEJUK. Po powrocie dzieliły się pięknymi wrażeniami oraz świadectwem ogromnej wiary tamtejszych mieszkańców, w których sercach i modlitwie S. Marta jest wciąż obecna... wciąż spieszą do niej - by przy jej grobie pomodlić się, pożalić, podziękować. A ona wyprasza łaski....

Natomiast 01.06.2013 r. w Nowym Wiecu koło Skarszew, w rodzinnych stronach bł. S. Marty, miała miejsce uroczystość poświęcenia figury naszej Błogosławionej Siostry, której dokonał Ks. Bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej. Z ramienia Prowincji Warszawskiej uczestniczyły w tym wydarzeniu: S. Przełożona Domu Prowincjalnego S. Irena PLASKOTA oraz S. Dyrektorka Katarzyna JAKSA. Były one pod wielkim wrażeniem całej uroczystości, świadectwa wiary parafian, zaangażowania nie tylko lokalnej społeczności, ale także ludzi z całej Polski, którzy przybyli, by podziękować Bogu za bł. S. Martę. 

Poniżej przytaczamy słowa Ks. Biskupa, w których podkreślił wzrastanie S. Marty w świętości od najmłodszych lat:
"Nowy Wiec to miejsce szczególne nie tylko dla lokalnej społeczności, ale dla całego Kościoła. To tu 12 stycznia 1874 roku przyszła na świat Marta Wiecka. Już od najmłodszych lat sąsiedzi podziwiali ją za jej pobożność, prawy charakter, dobroć serca, a przede wszystkim za wielką pogodę ducha, która udzielała się otoczeniu - podkreślał ks. biskup. - Będąc dziewczynką pokonywała pieszo 10 kilometrów z Nowego Wieca do Skarszew, by uczestniczyć w katechezie, choć podobnych przykładów umiłowania Boga jest znacznie więcej.

Rodzina i sąsiedzi znali Martę również jako gorliwą czcicielkę św. Jana Nepomucena. To z jej inicjatywy, tuż przy drodze biegnącej obok rodzinnego domu, stanęła jego figura, przy której często widziano Martę zatopioną w modlitwie. Przez całe życie pielęgnowała nabożeństwo do św. Jana Nepomucena, które rozbudził w jej dziecięcej duszy ksiądz katecheta. To właśnie przy tej figurze stanęła druga - siostry Marty.

Gdy skończyła osiemnaście lat pożegnała na zawsze dom rodzinny i najbliższych.Udała się do odległego Krakowa, by tam rozpocząć służbę Chrystusowi jako Szarytka. Krótkie było życie siostry Marty Wieckiej, bo trwało zaledwie trzydzieści lat, ale czas ten wystarczył, by jej dusza wzniosła się na wyżyny świętości. Była prawdziwą siostrą miłosierdzia - całkowicie oddana Bogu, służyła ludziom chorym i cierpiącym w wincentyńskim duchu pokory, prostoty i miłości.

Podobnie jak całe życie siostry Marty obfitowało w czyny miłości, tak również jej śmierć stała się aktem, którego źródłem była autentyczna miłość do Boga i bliźniego. Pracowała w szpitalu w Śniatynie na Ukrainie. Świadoma niebezpieczeństwa dobrowolnie podjęła się dezynfekcji pomieszczenia po chorej na tyfus plamisty, chociaż był do tego zobowiązany inny pracownik - młody ojciec rodziny.

Nazajutrz pojawiły się objawy choroby. Podczas ostatniego tygodnia w szpitalu czyniono wszelkie wysiłki, aby ją uleczyć. Zmarła 30 maja 1904 roku w Śniatynie, gdzie znajduje się jej grób.

- Całe swe życie poświęciła Bogu i drugiemu człowiekowi. Dziś powinna być dla nas wzorem do naśladowania, a za jej przyczyną prosić o łaski"

/cyt.za http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1878556,gmina-skarszewy-w-nowym-wiecu-biskup-wieslaw-smigiel,id,t.html/

 

A oto kilka zdjęć z uroczystości...

     
       
 

 

WRĘCZENIE KRZYŻY MISYJNYCH
GNIEZNO 2013

W  niedzielę 28.04 b.r. w Gnieźnie miało miejsce doniosłe wydarzenie. Wśród grona 36 misjonarek i misjonarzy, którzy przyjęli krzyż misyjny z rąk Abp Celestino MIGLIORE, Nuncjusza apostolskiego w Polsce, była też nasza S. Katarzyna CHMIELEWSKA. Na tę piękną uroczystość udały się do Gniezna: S. Wizytatorka Marianna LESZCZYŃSKA, S. Helena RADZIEJEWSKA i S. Krystyna SZOTKO. Uczestnicząc w modlitwie, dzieliły też wielką radość S. Katarzyny, ... co widać na pamiątkowych zdjeciach.

     
       
 
 
   
   
 
 

   ZJAZD WINCENTYŃSKIEJ MŁODZIEŻY MARYJNEJ
OBRYTE 2013

Oto relacja z tego pięknego wydarzenia oraz zdjęcia:

OBRYTE - to miejscowość położona na skraju Parku Krajobrazowego, na terenie województwa mazowieckiego - w powiecie pułtuskim. To w tej parafii, która powstała w 1851 roku, od około 60 lat posługują Siostry Miłosierdzia, które serdecznie zostały przyjęte przez tutejszych mieszkańców, a Siostry ofiarnie podjęły posługę wśród tutejszej ludności.

W tej parafii w sobotę, 27  kwietnia  2013 roku, odbył się zjazd Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej z naszej Prowincji.

Już od porannych godzin można było zauważyć przybywających uczestników spotkania. Obecne były grupy z: Ignacowa, Jazgarzewa, Kielc, Kobylan, Kurozwęk, Łomży, Łukowa, Obrytego, Ostrołęki, Przasnysza i Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. W sumie było obecnych około 200 osób dzieci i młodzieży oraz około 30 Sióstr Miłosierdzia.                     

 „Historia naszej Ojczyzny nie jest nam obca” – pod takim hasłem spędzaliśmy wspólnie nasze świętowanie. Tutejsza młodzież i dzieci należące do WMM  uśmiechem witali przybywających gości i udzielali wszelkich informacji.

Oficjalna część rozpoczęła się w Domu Kultury w Obrytem. Przed wejściem do budynku można było zauważyć specjalnie przygotowany na dzisiejszą uroczystość napis: Cześć Maryi! Następnie wszystkich uczestników - na czele z s. Wizytatorką Marią Leszczyńską - powitała s. Anna Przybyła. Wśród gości był także ks. Jacek Kuziel CM – Dyrektor WMM oraz przewodnicząca WMM Aleksandra Żołyńska i Maciej Opiłowski  pełniący obowiązki wiceprzewodniczącego. Był z nami także ks. Jacek Dądela CM, który w Bazylice św. Krzyża jest odpowiedzialny za WMM.

Następnie zostaliśmy poproszeni o przejście do parafialnego Kościoła, gdzie po powitaniu przez miejscowego Proboszcza ks. Andrzeja Niesłuchowskiego obejrzeliśmy krótki spektakl o życiu św. Stanisława Kostki, który urodził się niedaleko stąd, w Rostkowie. Sztukę zaprezentowała grupa WMM z Kielc pod czułym okiem s. Elżbiety Piętki.

A potem? Potem czekała nas kilkukilometrowa piesza pielgrzymka do miejscowości Sadykierz. Przy pięknej pogodzie, śpiewie i modlitwie oraz urokliwej zieleni radośnie przemierzyliśmy trasę, która była do pokonania.

Teraz był czas na Eucharystię, podczas której żołnierze XIII Pułku Piechoty – sekcja w Pułtusku – pełnili straż honorową, a potem towarzyszyli nam do samego końca.

Po Eucharystii zostały złożone kwiaty i zapalony znicz przy mogile powstańca styczniowego na przykościelnym cmentarzu.

Kolejnym punktem spotkania był posiłek, czyli kiełbaski… i ciasto, które, jak się okazało, przygotowała grupa charytatywna, do której należą rodzice naszych Sióstr oraz rodzice dzieci należących do WMM. Warto może wiedzieć, że w naszej Prowincji jest 21 Sióstr z parafii Obryte i wszystkie były zaproszone na zjazd WMM. Na spotkanie przybyło osiem Sióstr.

Potem udaliśmy się do parafii Sokołowo Włościańskie, gdzie czekał na nas ks. Proboszcz Rafał Michalak, który przybliżył historię tutejszej parafii, która powstała w 1687 roku. Usłyszeliśmy, że w tej świątyni jest tabernakulum, klęcznik i krzesła, które przekazały Siostry Szarytki, gdy zostały usunięte ze szpitala w Pułtusku.

Zambski Kościelne to kolejna i ostatnia stacja naszego programu. Tutaj na cmentarzu znajduje się mogiła 300 żołnierzy „Zuchowatych” poległych w 1939 roku, gdzie udaliśmy się ustawieni przez wojsko i przy śpiewie piosenek wojskowych. Przedstawiciele Gminy na czele z Wójtem Gminy Obryte panem Janem Mroczkowskim zapalili znicz, a nasza młodzież złożyła kwiaty. Jeden z panów przedstawił nam historię cmentarza i tutejszej parafii. W tym miejscu odśpiewaliśmy Hymn Narodowy: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Proboszcz Dariusz Multon. Przyznać trzeba, że wszyscy byliśmy zainteresowani historią tego miejsca.

A po powrocie przy kościele czekały nas kolejne atrakcje… wojskowa grochówka, loteria fantowa, kucyk,…… a w kościele było wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość adoracji.

Spotkanie zakończyło się nabożeństwem majowym, a po nim S. Wizytatorka wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego spotkania oraz wręczyła podziękowania w formie pisemnej.

W tym miejscu słowa szczególnej wdzięczności należą się naszym Siostrom ze wspólnoty Obryte, które włożyły wiele wysiłku i zaangażowania oraz okazały swoją gościnność wobec wszystkich uczestników zjazdu.

Będę chyba wyrazicielką wszystkich jeśli powiem, że to, co dane było nam wspólnie przeżyć przekroczyło nasze oczekiwania.

            Cześć Maryi!          

                                                                                         s. Elżbieta Kowalewska
 


     
     
 
       
       
       
       
       
       
     

Copyright © 2009 Szarytki Prowincja Warszawska