herb
strona gl?wna
zalozyciele
charyzmat
o prowincji
medalik
do swietosci
dziela
p?jdz za mna
wydarzenia
galeria
archiwum
linki
kontakt

Wydarzenia

ZJAZD WINCENTYŃSKIEJ MŁODZIEŻY MARYJNEJ
OBRYTE 2013

Oto relacja z tego pięknego wydarzenia oraz zdjęcia:

OBRYTE - to miejscowość położona na skraju Parku Krajobrazowego, na terenie województwa mazowieckiego - w powiecie pułtuskim. To w tej parafii, która powstała w 1851 roku, od około 60 lat posługują Siostry Miłosierdzia, które serdecznie zostały przyjęte przez tutejszych mieszkańców, a Siostry ofiarnie podjęły posługę wśród tutejszej ludności.

W tej parafii w sobotę, 27  kwietnia  2013 roku, odbył się zjazd Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej z naszej Prowincji.

Już od porannych godzin można było zauważyć przybywających uczestników spotkania. Obecne były grupy z: Ignacowa, Jazgarzewa, Kielc, Kobylan, Kurozwęk, Łomży, Łukowa, Obrytego, Ostrołęki, Przasnysza i Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. W sumie było obecnych około 200 osób dzieci i młodzieży oraz około 30 Sióstr Miłosierdzia.                     

 „Historia naszej Ojczyzny nie jest nam obca” – pod takim hasłem spędzaliśmy wspólnie nasze świętowanie. Tutejsza młodzież i dzieci należące do WMM  uśmiechem witali przybywających gości i udzielali wszelkich informacji.

Oficjalna część rozpoczęła się w Domu Kultury w Obrytem. Przed wejściem do budynku można było zauważyć specjalnie przygotowany na dzisiejszą uroczystość napis: Cześć Maryi! Następnie wszystkich uczestników - na czele z s. Wizytatorką Marią Leszczyńską - powitała s. Anna Przybyła. Wśród gości był także ks. Jacek Kuziel CM – Dyrektor WMM oraz przewodnicząca WMM Aleksandra Żołyńska i Maciej Opiłowski  pełniący obowiązki wiceprzewodniczącego. Był z nami także ks. Jacek Dądela CM, który w Bazylice św. Krzyża jest odpowiedzialny za WMM.

Następnie zostaliśmy poproszeni o przejście do parafialnego Kościoła, gdzie po powitaniu przez miejscowego Proboszcza ks. Andrzeja Niesłuchowskiego obejrzeliśmy krótki spektakl o życiu św. Stanisława Kostki, który urodził się niedaleko stąd, w Rostkowie. Sztukę zaprezentowała grupa WMM z Kielc pod czułym okiem s. Elżbiety Piętki.

A potem? Potem czekała nas kilkukilometrowa piesza pielgrzymka do miejscowości Sadykierz. Przy pięknej pogodzie, śpiewie i modlitwie oraz urokliwej zieleni radośnie przemierzyliśmy trasę, która była do pokonania.

Teraz był czas na Eucharystię, podczas której żołnierze XIII Pułku Piechoty – sekcja w Pułtusku – pełnili straż honorową, a potem towarzyszyli nam do samego końca.

Po Eucharystii zostały złożone kwiaty i zapalony znicz przy mogile powstańca styczniowego na przykościelnym cmentarzu.

Kolejnym punktem spotkania był posiłek, czyli kiełbaski… i ciasto, które, jak się okazało, przygotowała grupa charytatywna, do której należą rodzice naszych Sióstr oraz rodzice dzieci należących do WMM. Warto może wiedzieć, że w naszej Prowincji jest 21 Sióstr z parafii Obryte i wszystkie były zaproszone na zjazd WMM. Na spotkanie przybyło osiem Sióstr.

Potem udaliśmy się do parafii Sokołowo Włościańskie, gdzie czekał na nas ks. Proboszcz Rafał Michalak, który przybliżył historię tutejszej parafii, która powstała w 1687 roku. Usłyszeliśmy, że w tej świątyni jest tabernakulum, klęcznik i krzesła, które przekazały Siostry Szarytki, gdy zostały usunięte ze szpitala w Pułtusku.

Zambski Kościelne to kolejna i ostatnia stacja naszego programu. Tutaj na cmentarzu znajduje się mogiła 300 żołnierzy „Zuchowatych” poległych w 1939 roku, gdzie udaliśmy się ustawieni przez wojsko i przy śpiewie piosenek wojskowych. Przedstawiciele Gminy na czele z Wójtem Gminy Obryte panem Janem Mroczkowskim zapalili znicz, a nasza młodzież złożyła kwiaty. Jeden z panów przedstawił nam historię cmentarza i tutejszej parafii. W tym miejscu odśpiewaliśmy Hymn Narodowy: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Proboszcz Dariusz Multon. Przyznać trzeba, że wszyscy byliśmy zainteresowani historią tego miejsca.

A po powrocie przy kościele czekały nas kolejne atrakcje… wojskowa grochówka, loteria fantowa, kucyk,…… a w kościele było wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość adoracji.

Spotkanie zakończyło się nabożeństwem majowym, a po nim S. Wizytatorka wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego spotkania oraz wręczyła podziękowania w formie pisemnej.

W tym miejscu słowa szczególnej wdzięczności należą się naszym Siostrom ze wspólnoty Obryte, które włożyły wiele wysiłku i zaangażowania oraz okazały swoją gościnność wobec wszystkich uczestników zjazdu.

Będę chyba wyrazicielką wszystkich jeśli powiem, że to, co dane było nam wspólnie przeżyć przekroczyło nasze oczekiwania.

            Cześć Maryi!          

                                                                                         s. Elżbieta Kowalewska
 


     
     
 
       
       
       
       
       
       
     

 

Wielkanoc 2013

Niech rozważanie Tajemnic Paschalnych pobudza nas do pogłębiania naszej wiary w Bożą Miłość i naszej nadziei.  Ta miłość zaprowadziła Jezusa Chrystusa na Krzyż - za nas, dla naszego odkupienia. Z tej miłości pozostał On dla nas w Najświętszym Sakramencie. Nauczył nas własnym przykładem, co to znaczy miłować Boga i bliżniego. Poprzez umycie nóg Apostołom w czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus chciał nas nauczyć postawy służby drugiemu człowiekowi, wzajemnej pomocy. Nawiązał do tego Ojciec Święty Franciszek w swej homilii w Wielki Czwartek, podkreślając, że gest umycia nóg to znak mówiący: "Jestem, aby ci służyć".
Do takiej postawy zachęcił Ojciec Święty, aby przez wzajemną pomoc rosło dobro.

Włączajmy się i my w tą realizację Chrystusowej nauki -
- każdy na swojej drodze...

Radosnego ALLELUJA!!!

 


REKOLEKCJE DLA WOLONTARIUSZY
CZĘSTOCHOWA - Dom Rekolekcyjny
22-24.03.2013 R.

W dniach 22-24 marca 2013 r. w Częstochowie odbyły się rekolekcje dla Wolontariuszy. Opiekę duchową nad grupą sprawowali Klerycy WSD Księży Misjonarzy: kl. Marek KALISZ i kl. Kamil Fryderyk WILK oraz Siostry Miłosierdzia: s. Katarzyna BESIEKIERSKA, s. Dominika JOŃCA i s. Ewa WOJDAT. W konfesjonale posługiwał i Eucharystię sprawował zaproszony gościnnie Ojciec Paulin z Jasnej Góry.

Zasadniczym celem rekolekcji było zgłębianie tajemnicy Triduum Paschalnego poprzez konferencje, wspólną modlitwę i dzielenie się Słowem Bożym. Wspólna i osobista refleksja, krok po kroku prowadziły poprzez wydarzenia Wielkiego Tygodnia do Wigilii Paschalnej. Zwieńczeniem wszystkich spotkań, modlitwy i refleksji był udział w Uroczystościach Niedzieli Palmowej na Jasnej Górze.

Młodzież radosnym zaangażowaniem jeszcze raz dała świadectwo tego, że w ich życiu Chrystus Ukrzyżowany zajmuje pierwsze miejsce. 

     
       
       
       
       
       
       Copyright © 2009 Szarytki Prowincja Warszawska