herb
strona gl?wna
zalozyciele
charyzmat
o prowincji
medalik
do swietosci
dziela
p?jdz za mna
wydarzenia
galeria
archiwum
linki
kontakt

Wydarzenia

ZJAZD ANIMATORÓW I OPIEKUNÓW
WINCENTYŃSKIEJ MŁODZIEŻY MARYJNEJ

CZĘSTOCHOWA, 02-04 listopada 2012 r.

 

Cześć Maryi!


Zwyczajem lat ubiegłych po raz kolejny odbył się w Częstochowie zjazd Animatorów i Opiekunów Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej. W dniach od 2-4 listopada 2012 roku uczestnicy spotkania rozważali, czy i w jaki sposób "Stowarzyszenie jest naszym domem". Tym razem zjazd miał jubileuszowy charakter, ponieważ w tym roku świętujemy 160 rocznicę Stowarzyszenia w Polsce...

Wśród uczestników spotkania obecny był także zarząd krajowy WMM, a wśród nich: Przewodnicząca - Aleksandra Żołyńska i Jej zastępca: Maciej Opiłowski, skarbnik - Ilona Żołyńska i pełniąca obowiązki sekretarza Klaudia Biała. Był także Dyrektor Stowarzyszenia ks. Jacek Kuziel CM. Radna  Krajowa s.Agnieszka Dutka oraz koordynatorki: s. Jolanta Brandyk z Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej, s.Jolanta Janiszewska z Prowincji Krakowskiej i s. Elżbieta Kowalewska z Prowincji Warszawskiej. Był z nami także ks. Damian Szewczyk i s. Katarzyna Chmielewska z grupą z Lublina, s. Elżbieta  Piętka, s.Maria Bereza i s. Katarzyna Lejzorowicz z młodzieżą z Kielc, s. Natalia Sokołowa z młodzieżą z Brześcia oraz s. Anna Galewska z Bazyliki św. Krzyża i s. Jadwiga Zawadzka z Łbisk. W sobotę przybył do nas także ks. Jerzy Górny CM. Kluczową konferencję na temat trudności w rozumieniu dogmatów maryjnych wygłosiła pani Danuta Piekarz, która swego czasu pełniła obowiązki przewodniczącej w Stowarzyszeniu.

Ważnym też punktem programu była nasz obecność w Cudownej Kaplicy i Apel Jasnogórski, a z soboty na niedzielę podjęliśmy także nocne czuwanie, by w ten sposób podkreślić i podziękować Maryi za czas 160 lat Stowarzyszenia w Polsce. Dziękowaliśmy też za tych, którzy nas poprzedzali, tworząc podwaliny Stowarzyszenia... Radosna atmosfera, duch modlitwy, praca w grupach zintegrowały wszystkich uczestników zjazdu.

Słowa podziękowania kierujemy do naszych Sióstr ze wspólnoty przy ul. św. Barbary za gościnne przyjęcie i wszelką pomoc organizacyjną...     

s. Elżbieta Kowalewska

     
       
       WINCENTYŃSKIE DNI FORMACJI DLA DZIEWCZĄT
DOM PROWINCJALNY W WARSZAWIE
19-21.10.2012 R.

W Domu Prowincjalnym odbyły się kolejne Dni Formacji przebiegające pod hasłem MARYJA W TAJEMNICY KOŚCIOŁA. Konferencje głosił Ks. Jerzy BASAJ CM; służył też oczywiscie posługą sakramentalną. Za całość odpowiedzialna była S. Agnieszka CHEŁCHOWSKA, która współpracowała z S. Katarzyną JAKSA, S. Katarzyną BESIEKIERSKĄ, S. Moniką SUROWIEC, S. Ewą WOJDAT i S. Dorotą WRÓBEL wraz z Postulantkami. Nie zabraklo w te dni ani modlitwy, adoracji Najswietszego Sakramentu, rozważań, ani śpiewu... i tańca nawet. Wszak  "tańcem chwalmy Go..."

     
   
 
 
   
 
 
     
 
       

 


IV LABORATORIUM WINCENTYŃSKIE
DOM PROWINCJALNY SIÓSTR MIŁOSIERDZIA
WARSZAWA
, 12-14.10.2012 R.

Za nami pierwszy dzień IV Laboratorium Wincentyńskiego, którego hasłem w tym roku jest:

 

                    "Błogosławieni, Fryderyk OZANAM

      i Siostra Rozalia RENDU -

świadkowie kontemplacji, kultury i miłosierdzia".

   12.10.2012 r.

 Do Domu Prowincjalnego przybyło wielu Gości - członków Rodziny Wincentyńskiej z Polski, Białorusi, Ukrainy, a nawet z Włoch... Słowo powitania skierowała do zebranych S. Wizytatorka Prowincji Warszawskiej Sióstr Miłosierdzia, S. Maria LESZCZYŃSKA SM, inaugurując tym samym IV Laboratorium. Ks. Dyrektor Kazimierz MAŁŻEŃSKI CM wprowadził wszystkich zebranych w program najbliższych dni, po czym wysłuchano konferencji Ks. Stanisława ROSPONDA CM: "Katolicka restauracja we Francji w XIX wieku jako fundament działalności wspólnot wincentynskich".

     

Wieczornej, koncelebrowanej przez wielu kapłanów, Eucharystii przewodniczył Ks. Wizytator Prowincji Polskiej Zgromadzenia Misji Ks. Kryspin BANKO CM. W czasie procesji wejścia wniesiono uroczyście i ustawiono przy Ołtarzu ozdobny egzemplarz Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Dokumentów Soboru Watykańskiego II, aby podkreślić rozpoczęcie w Kościele Roku Wiary.


 
   
       

Po Mszy św. Ks. Wizytator poświęcił nowo otwartą Izbę Pamięci poświęconą S. Wizytatorce Róży OKĘCKIEJ, zmarłej w opinii świętości.

     

Po kolacji jeszcze spotkanie w rodzinnym gronie i prezentacja poszczególnych grup Rodziny Wincentyńskiej, Współpracowników świeckich, młodzieży... Ten bogaty w refleksje dzień zakończono Apelem Jasnogórskim.

     
 
 
   

13.10.2012 r.

Sobotni poranek rozpoczęto w Kaplicy - modlitwą i Eucharystią koncelebrowaną znów przez wielu kapłanów pod przewodnictwem Ks. Jerzego GÓRNEGO CM, Moderatora Stowarzyszeń: AIC i SSVP - Polska. Ks. Jerzy wygłosił homilię przybliżającą nam postać bł. Fryderyka OZANAMA.

     

Po śniadaniu nasi Goście wysłuchali konferencji Ks. Luigi NUOVO CM: "Fryderyk Ozanam - człowiek kontemplacji, kultury i miłosierdzia", a po krótkiej przerwie - konferencji S. Bożeny DŁUGOWSKIEJ SM: "S. Rozalia Rendu - czlowiek kontemplacji, kultury i miłosierdzia". Po obiedzie Ks. Dyrektor Kazimierz MAŁŻEŃSKI CM przedstawił wykład: "Nowa ewangelizacja - zaproszenie i szansa twórczej obecności charyzmatu wincentyńskiego w życiu i misji Kościoła".

     
       

Przedstawiciele poszczególnych grup mieli okazję przedstawić projekt, który miałby współtworzyć obecność Rodziny Wincentyńskiej na drogach nowej ewangelizacji.

     
       

Była jeszcze praca w grupach, wieczorne spotkanie z Ks. Luigi NUOVO CM - "Dialog o bł. Fryderyku i dzisiaj Rodziny Wincentyńskiej"... i kolejny, pracowity dzień zakończono modlitwą Apelu Jasnogórskiego.

14.10.2012 r.

Niedzielnej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Paweł HOLC, Rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy z Krakowa. Wszyscy uczestniczący we Mszy Św., trzymając zapalone świece, odśpiewali uroczyste Credo, by podkreślić przeżywany w całym Kościele powszechnym Rok Wiary.

   

       
   

 

Po śniadaniu kolejne laboratoryjne spotkanie poświęcone było sprawom Wolontariatu Wincentyńskiego - jego perspektyw i nadziei. Przedstawiciele wolontariuszy z Przasnysza wraz z S. Danutą POKUCIŃSKĄ otrzymali wyróżnienie za pracę i zaangażowanie na rzecz potrzebujących.

 

Dzielono się też wynikami i wnioskami z pracy w grupach...

      
       

...aż w końcu nadszedł czas podsumowania czasu Laboratorium, podziękowań, kronikarskich zapisków. Podobnie jak na początku, tak i na zakończenie słowo do uczestników skierowała S. Wizytatorka Maria LESZCZYŃSKA. Jeszcze smaczny obiad w rodzinnym gronie... i IV Laboratorium dobiegło końca.

 

Mamy nadzieję, że ten czas zaowocuje w posłudze Ubogim, jaką każda z grup Rodziny Wincentyńskiej pełni na swoim "odcinku".

 


Copyright © 2009 Szarytki Prowincja Warszawska