herb
strona gl?wna
zalozyciele
charyzmat
o prowincji
medalik
do swietosci
dziela
p?jdz za mna
wydarzenia
galeria
archiwum
linki
kontakt

Wydarzenia

WINCENTYŃSKIE DNI FORMACJI DLA DZIEWCZĄT
DOM PROWINCJALNY W WARSZAWIE
19-21.10.2012 R.

W Domu Prowincjalnym odbyły się kolejne Dni Formacji przebiegające pod hasłem MARYJA W TAJEMNICY KOŚCIOŁA. Konferencje głosił Ks. Jerzy BASAJ CM; służył też oczywiscie posługą sakramentalną. Za całość odpowiedzialna była S. Agnieszka CHEŁCHOWSKA, która współpracowała z S. Katarzyną JAKSA, S. Katarzyną BESIEKIERSKĄ, S. Moniką SUROWIEC, S. Ewą WOJDAT i S. Dorotą WRÓBEL wraz z Postulantkami. Nie zabraklo w te dni ani modlitwy, adoracji Najswietszego Sakramentu, rozważań, ani śpiewu... i tańca nawet. Wszak  "tańcem chwalmy Go..."

     
   
 
 
   
 
 
     
 
       

 


IV LABORATORIUM WINCENTYŃSKIE
DOM PROWINCJALNY SIÓSTR MIŁOSIERDZIA
WARSZAWA
, 12-14.10.2012 R.

Za nami pierwszy dzień IV Laboratorium Wincentyńskiego, którego hasłem w tym roku jest:

 

                    "Błogosławieni, Fryderyk OZANAM

      i Siostra Rozalia RENDU -

świadkowie kontemplacji, kultury i miłosierdzia".

   12.10.2012 r.

 Do Domu Prowincjalnego przybyło wielu Gości - członków Rodziny Wincentyńskiej z Polski, Białorusi, Ukrainy, a nawet z Włoch... Słowo powitania skierowała do zebranych S. Wizytatorka Prowincji Warszawskiej Sióstr Miłosierdzia, S. Maria LESZCZYŃSKA SM, inaugurując tym samym IV Laboratorium. Ks. Dyrektor Kazimierz MAŁŻEŃSKI CM wprowadził wszystkich zebranych w program najbliższych dni, po czym wysłuchano konferencji Ks. Stanisława ROSPONDA CM: "Katolicka restauracja we Francji w XIX wieku jako fundament działalności wspólnot wincentynskich".

     

Wieczornej, koncelebrowanej przez wielu kapłanów, Eucharystii przewodniczył Ks. Wizytator Prowincji Polskiej Zgromadzenia Misji Ks. Kryspin BANKO CM. W czasie procesji wejścia wniesiono uroczyście i ustawiono przy Ołtarzu ozdobny egzemplarz Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Dokumentów Soboru Watykańskiego II, aby podkreślić rozpoczęcie w Kościele Roku Wiary.


 
   
       

Po Mszy św. Ks. Wizytator poświęcił nowo otwartą Izbę Pamięci poświęconą S. Wizytatorce Róży OKĘCKIEJ, zmarłej w opinii świętości.

     

Po kolacji jeszcze spotkanie w rodzinnym gronie i prezentacja poszczególnych grup Rodziny Wincentyńskiej, Współpracowników świeckich, młodzieży... Ten bogaty w refleksje dzień zakończono Apelem Jasnogórskim.

     
 
 
   

13.10.2012 r.

Sobotni poranek rozpoczęto w Kaplicy - modlitwą i Eucharystią koncelebrowaną znów przez wielu kapłanów pod przewodnictwem Ks. Jerzego GÓRNEGO CM, Moderatora Stowarzyszeń: AIC i SSVP - Polska. Ks. Jerzy wygłosił homilię przybliżającą nam postać bł. Fryderyka OZANAMA.

     

Po śniadaniu nasi Goście wysłuchali konferencji Ks. Luigi NUOVO CM: "Fryderyk Ozanam - człowiek kontemplacji, kultury i miłosierdzia", a po krótkiej przerwie - konferencji S. Bożeny DŁUGOWSKIEJ SM: "S. Rozalia Rendu - czlowiek kontemplacji, kultury i miłosierdzia". Po obiedzie Ks. Dyrektor Kazimierz MAŁŻEŃSKI CM przedstawił wykład: "Nowa ewangelizacja - zaproszenie i szansa twórczej obecności charyzmatu wincentyńskiego w życiu i misji Kościoła".

     
       

Przedstawiciele poszczególnych grup mieli okazję przedstawić projekt, który miałby współtworzyć obecność Rodziny Wincentyńskiej na drogach nowej ewangelizacji.

     
       

Była jeszcze praca w grupach, wieczorne spotkanie z Ks. Luigi NUOVO CM - "Dialog o bł. Fryderyku i dzisiaj Rodziny Wincentyńskiej"... i kolejny, pracowity dzień zakończono modlitwą Apelu Jasnogórskiego.

14.10.2012 r.

Niedzielnej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Paweł HOLC, Rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy z Krakowa. Wszyscy uczestniczący we Mszy Św., trzymając zapalone świece, odśpiewali uroczyste Credo, by podkreślić przeżywany w całym Kościele powszechnym Rok Wiary.

   

       
   

 

Po śniadaniu kolejne laboratoryjne spotkanie poświęcone było sprawom Wolontariatu Wincentyńskiego - jego perspektyw i nadziei. Przedstawiciele wolontariuszy z Przasnysza wraz z S. Danutą POKUCIŃSKĄ otrzymali wyróżnienie za pracę i zaangażowanie na rzecz potrzebujących.

 

Dzielono się też wynikami i wnioskami z pracy w grupach...

      
       

...aż w końcu nadszedł czas podsumowania czasu Laboratorium, podziękowań, kronikarskich zapisków. Podobnie jak na początku, tak i na zakończenie słowo do uczestników skierowała S. Wizytatorka Maria LESZCZYŃSKA. Jeszcze smaczny obiad w rodzinnym gronie... i IV Laboratorium dobiegło końca.

 

Mamy nadzieję, że ten czas zaowocuje w posłudze Ubogim, jaką każda z grup Rodziny Wincentyńskiej pełni na swoim "odcinku".

 


WINCENTYŃSKI DZIEŃ Z ANIOŁAMI
WARSZAWA, 06.10.2012 R.

Cześć Maryi!

            „Wincentyński Dzień z Aniołami”- pod takim hasłem 6 października 2012 roku odbył się zjazd dzieci ze szkól podstawowych należących do WMM (Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej). Tego dnia w Zespole Szkół Nr 69 w Warszawie, przy ul. Drewnianej 8 robiło się gwarno i radośnie… co rusz wchodziła nowa grupa uczestników spotkania. Kolorowe czapeczki, chusty i koszulki oraz anielskie skrzydła charakteryzowały tych, którzy przybyli czasem z odległych miejscowości… Okazało się, że było nas 200 osób… w tym 14 Sióstr, Rodzice, Opiekunowie…kilka osób młodzieży, która pomagała organizacyjnie w przebiegu spotkania… Maciej Opiłowski (wiceprzewodniczący WMM) oraz ks. Łukasz Patoń CM. 
W rozpoczęciu uczestniczył i powitał wszystkich zebranych ks. Dyrektor Kazimierz Małżeński CM.

            Nasze wspólne świętowanie było podyktowane Jubileuszem 300 lat erygowania Polskiej Prowincji Sióstr Miłosierdzia, 160-tą rocznicą istnienia naszego Stowarzyszenia w Polsce; uroczystością św. Wincentego a Paulo, którą obchodziliśmy w Rodzinie Wincentyńskiej 27-go września oraz wspomnieniem  w liturgii Archaniołów i Aniołów …

Bohaterowie tego dnia, czyli dzieci przybyły: grupa z Ignacowa z s. Joanną Miłaszewską; 
z Kielc z s. Elżbietą Piętką i s. Marią Berezą; z Kobylan dzieci przyjechały pod opieką s. Haliny Kawalec; grupa ze Łbisk była pod opieką s. Jadwigi Zawadzkiej; natomiast s. Dorota Adamek towarzyszyła grupie z Łomży; dzieci z Łukowa były z s. Haliną Tokarską i s. Marią Poszwą; z Obrytego przybyły dzieci wraz z s. Anną Przybyłą; grupa z Przasnysza, która zaprezentowała teatralną refleksję o korzeniach Sióstr Miłosierdzia w Polsce przybyła z s. Danutą Pokucińską i z s. Agnieszką Szerewicz; grupą z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie zajmowała się s. Anna Galewska. Swoją obecnością zaszczyciły nas również dzieci wraz ze swoimi opiekunami z parafii przy ul. Opaczewskiej w Warszawie. Wyjątkową grupą były nasze Postulantki z s. Dorotą Wróbel, które okazały się bardzo pomocne w przebiegu tego spotkania.

Centralnym punktem nasze świętowania była EUCHARYSTIA w parafii św. Teresy na Tamce, którą sprawował w intencji wszystkich uczestników i ich rodzin ks. Łukasz Patoń CM. Posługę kapłańską w konfesjonale pełnił ks. Konrad Jaworecki CM - bardzo dziękujemy naszym świętokrzyskim Kapłanom. W Eucharystii modliła się z nami również s. Wizytatorka, która po Mszy św. przyszła z nami do szkoły.

Po powrocie do szkoły czekał nas ciepły posiłek… loteria, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci i nie tylko… oraz możliwość nabycia gadżetów.

Radość, entuzjazm, śpiew i taniec wypełniały salę gimnastyczną, na której powiewały anielskie skrzydła… i cały czas oczekiwanie na rozstrzygnięcie konkursu:  Najpiękniejsze ANIOŁY wśród nas… Po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00  okazało się, że pierwsze miejsce zajęła  Wiktoria z Kobylan…

Około godziny 16.00 zakończyło się spotkanie w szkole. Zachęceni, by modlić się do naszych Aniołów Stróżów, poszliśmy do Domu Prowincjalnego na Tamce…gdzie od przeszło 300 lat mieszkają Szarytki… dla naszych milusińskich miejsce tajemnicze… większość z nich była tutaj po raz pierwszy… mamy nadzieję, że nie ostatni…

Niech to wszystko co każdy z nas przeżył tego dnia ma swoje przedłużenie na dalsze nasze życie…
a modlitwa Aniele Boży Stróżu mój… rozbrzmiewa w naszych sercach i niech towarzyszy nam nieustanna opieka Aniołów…

                                                                                           s. Elżbieta Kowalewska SM

 
 

 

 
 
     

Copyright © 2009 Szarytki Prowincja Warszawska