herb
strona gl?wna
zalozyciele
charyzmat
o prowincji
medalik
do swietosci
dziela
p?jdz za mna
wydarzenia
galeria
archiwum
linki
kontakt

Wydarzenia

UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE W ŁUKOWIE
15.09.2012 R.

15 września 2012 r wspólnota w Łukowie celebrowała uroczystości Jubileuszu 300 lat istnienia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z siedzibą w Warszawie. Wśród Gości przybyłych na tę wyjątkową okoliczność obecni byli:

Pan Burmistrz Dariusz SZUSTEK, Pan Władysław KARAŚ - Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego, Pan Zygmunt ZALEWSKI - Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie,

Czcigodni Kapłani: Ks.Parłat Jan KUREK, Ks.Kanonik Antoni PIETRUSZKA - Proboszcz łukowskiej parafii Przemienienia Pańskiego, Ks.Kanonik Andrzej OWORUSZKO - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach oraz Ks.Łukasz KAŁASKA,

a także zaprzyjaźnione ze wspólnotą  Siostry Nazaretanki z Łukowa oraz Siostry Miłosierdzia z Ignacowa i Łbisk.

W uroczystościach uczestniczyli również Aktorzy występujący w filmie „Droga”, który jest Jubileuszowym dziełem ewangelizacyjnym oraz osoby, które w różnoraki sposób pomogły przy realizacji filmu, a także wierni zgromadzeni w świątyni pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego na dziękczynnej Eucharystii.

Siostrę Wizytatorkę, s.Marię LESZCZYŃSKĄ,  która z ważnych powodów nie mogła wziąć udziału w uroczystości reprezentowała S. Bożena DŁUGOWSKA.

Po uroczystej liturgii, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się projekcja filmu "Droga",  a następnie obiad w domu sióstr.

     
       

 
 
   

Siostry Miłosierdzia przybyły do Łukowa 13 sierpnia 1875 r. i podjęły pracę w szpitalu św.Tadeusza. Dnia 29 września  1909 r., we wspomnienie liturgiczne św. Michała Archanioła, nastąpiło uroczyste otwarcie Ochronki dla sierot i dzieci z ubogich rodzin. Na pamiątkę tego wydarzenia św. Michał Archanioł został uznany za patrona otwartego przez siostry nowego dzieła. To było jeszcze przy szpitalu św. Tadeusza, ale rok później siostry przeniosły się z dziećmi do domu przy ul.Stodolnej (wówczas była to ulica Błotna). Należy zaznaczyć, że pierwszy wpis do księgi wizytacyjnej pochodzi z roku 1912, dokonano go w języku rosyjskim, gdyż był to teren zaboru rosyjskiego. W 1917 r. otwarto przy Ochronce przedszkole i schronisko dla sierot i dzieci bezdomnych. W 1928 roku placówkę przekształcono w Dom Dziecka.

      W czasie II wojny światowej budynki uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Jednak dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa łukowskiego, dom niebawem odbudowano i już 1-go września 1946 r. placówka zaczęła działać jako Dom Dziecka. W 1963 r. nastąpiło przekształcenie tej placówki w Zakład Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

I tak jest do dziś... 

NA DROGACH MISJI....

Gościmy w Domu Prowincjalnym nasze siostry Misjonarki:

 
S. Zofię SOCHA z Egiptu

i S. Krystynę ZAWADZKĄ z Libanu,

które spędzają w naszej Prowincji swój zasłużony odpoczynek.

 

 


Wakacje zakończyły się także pod znakiem misji.


31 sierpnia S. Anna WIŚNIEWSKA, która ukończyła naukę w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wyjechała na bliższe przygotowanie do misji ad gentes do Domu Macierzystego Sióstr Miłosierdzia do Paryża.

Natomiast formację w warszawskim Centrum rozpoczęła w tym roku kolejna Siostra naszej Prowincji -
S. Katarzyna CHMIELEWSKA.

 

 

 

Drogim Siostrom Misjonarkom oraz Siostrom przygotowującym się do pracy misyjnej życzymy wielu łask Bożych, wsparcia Ducha Świetego w tej pięknej posłudze.

 

 


 

DNI FORMACJI DLA KOBIET
DOM PROWINCJALNY W WARSZAWIE
31.08.-02.09.2012 R.

Na zakończenie okresu wakacyjnego w Domu Prowincjalnym Sióstr Miłosierdzia odbyły się dni Formacji dla Kobiet przebiegające pod hasłem "W trosce o życie wewnętrzne". Rekolekcje prowadził Ks. Jacek WACHOWIAK CM oraz grupa Sióstr: S. Agnieszka WROŃSKA, S. Barbara MARCZEWSKA, S. Anna MURAWSKA, S. Agnieszka BIAŁOŁĘCKA i S. Katarzyna JAKSA. Uczestniczki miały możliwość spotkania ze Słowem Bożym w czasie prowadzonych medytacji, słuchając konferencji Ks. Jacka. Była okazja do Spowiedzi Św., adoracji Najświetszego Sakramentu, a także rozmów indywidualnych i spotkań w radosnym gronie.

     
 
   


Copyright © 2009 Szarytki Prowincja Warszawska